Zmysły psa część 4. – smak

Czy ktoś z Was także słyszał opinie, że psy raczej nie odczuwają walorów smakowych jedzenia? Czy gdzieś czytaliście, że reagują głównie na zapach przyrządzonego posiłku?

Zdjęcie0267

Oczywiście nasze pupile odbierają smak potrawy inaczej niż my. Mogą mieć odmienne gusta co do preferowanych potraw a także tych nielubianych. Czy nie ciekawi Was, co może odczuwać Wasz pupil, jedząc posiłek, przygotowany przez Was, od serca? Jeśli choć trochę to Was ciekawi, zapraszam do lektury!

Na początek trochę fizjologii dla ciekawskich:)

Psy, podobnie jak ludzie, posiadają kubki smakowe, znajdujące się głównie na języku. Niewielka ich ilość zlokalizowana jest też między innymi w miękkiej części podniebienia. Duża ilość substancji zawartych w pokarmie zostaje rozpuszczona w ślinie, by smak był wyczuwalny. Gruczoły ślinowe są rozmieszczone: pod językiem, w tyle pyska, za uszami, pod oczami. Gruczoły te produkują dwa rodzaje śliny: bardziej wodnistą oraz śluzowatą, w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu.

CIEKAWOSTKA: Pies ma znacznie mniej kubków smakowych niż człowiek!

Ważne jest, że wraz z wiekiem maleje liczba kubków smakowych a więc też możliwość wyczuwania smaków.

Najistotniejsze zdaje się być pytanie, jakie smaki odczuwają psy?

Psy, podobnie jak my czują smak: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Jednak są szczególnie wrażliwe na smaki mięsa i tłuszczów zwierzęcych, które wzbudzają glutaminiany. Posiadają odrębne kubki smakowe odpowiadające za odczytywanie tych smaków. Za to nasze pupile nie są tak wyczulone jak my na sól.

Jak zlokalizowane są receptory odpowiadające za dany smak?

Po bokach języka znajdują się kubki smakowe odpowiadające za smaki: słodki, kwaśny i słony. Smak gorzki odbierany jest głównie z tyłu, natomiast z przodu – smak mięsny.

CIEKAWOSTKA: W koniuszku języka zlokalizowane są receptory smakowe reagujące na wodę. Odczuwanie pragnienia u psów wzmaga się po zjedzeniu czegoś słodkiego lub słonego.

Jakich smaków nie lubią czy nie tolerują psy?

Psy nie przepadają za smakami kwaśnymi lub gorzkimi.

Jakie smaki lubią nasze pupile?

Jak już wspominałam, psy szczególnie upodobały sobie smak mięsny. Z mięsa preferują wołowinę. Generalnie wolą jedzenie wilgotne niż suche oraz raczej ciepłe.

Czy jedzenie jest dla psa ważne, ma jakieś specjalne działanie?

Wielu z Was znajdowało się z pewnością nieraz w sytuacji, gdy pies czegoś się bał. Co wtedy często robimy? Karmimy czymś, co nasz pupil lubi. Czy to ma jakiś cel?

Owszem, jedzenie może działać na psa uspokajająco. W stresujących warunkach psiaki lubią żywić się tym, co kojarzy się im z poczuciem bezpieczeństwa. Oczywiście ma to głębszy sens, tutaj zachęcam do pomyślenia lub zakupu książki i doczytania:) Nie wszystko będzie podane na tacy:p

Na koniec odpowiemy sobie na pytanie, czy psy lubią poznawać nowe smaki?

Generalnie tak. Jednak ważne jest, by nowe jedzenie przypominało dobrze znane.

Podsumowując: Warto zadbać o walory smakowe posiłków naszych psów. Podobnie jak w naszym przypadku, psy mają swoje ulubione pokarmy, potrafią przestawić się na inny sposób karmienia a nawet przyzwyczaić do preferencji właściciela.

Pamiętajmy: zapach pokarmu jest ważny ale jego smak także nie pozostaje bez znaczenia! Zwróćmy jednak uwagę, czy pupil nie je zbyt łapczywie – to może być przyczyną różnych problemów. W sklepach można znaleźć miski, które wymuszają wolniejsze jedzenie:)

Przykład takiej miski znajdziecie na stronie:


http://www.zooplus.pl/shop/psy/miski_karmniki_dla_psa/miska_plastikowa/miski_z_melaminy/214813

Miłego gotowania dla Waszych podopiecznych. Przy okazji zachęcam do lektury pozostałych części cyklu o zmysłach psa.

Na podstawie: „Tajemnice psiego umysłu” Stanley Coren

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zmysły psa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Zmysły psa część 4. – smak

  1. Przyjemnie czytało mi się ten post,widać ,że włożyłaś w to wiele pracy.
    Czekam na następną część. :3

    K&N

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>