Zmysły psa część 2. – słuch

Czy psy słyszą podobnie jak my? Może mają lepszy słuch albo właśnie gorszy?

Pewnie każdy czasem zadaje sobie takie pytania, szczególnie w sylwestrową noc, gdy pupile chowają się, trzęsą, uciekają, nie mogąc wytrzymać okropnego hałasu. Dla nas huki także są nieprzyjemne, ale jesteśmy w stanie je ignorować. Natomiast większość psów odczuwa wtedy duży dyskomfort, który ciężko jest wyeliminować samymi zabawkami i smakołykami.

Faktem jest, że psy usłyszą dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, których my już nie słyszymy. Poza tym słuch psów jest bardziej wrażliwy na dźwięki o wysokiej częstotliwości. Z tego powodu psiaki często nie znoszą pracującej kosiarki czy odkurzacza. Silniki tych urządzeń wydają piski, których my w większości nie słyszymy, za to nasze psiaki doskonale. Musimy zrozumieć dyskomfort pupila, kiedy sprzątamy czy kosimy trawę.

Człowiek wykorzystuje wiedzę na temat słyszenia psów produkując, milczące dla nas, gwizdki. Często używają ich myśliwi, zapominając, że dźwięk wydawany przez nie, słyszalny jest także dla innych zwierząt.

Myśliwi także często zapominają, że strzały mogą uszkodzić nie tylko słuch człowieka, ale także psa. Innymi przyczynami utraty słuchu u psów są:
-przyczyny wrodzone
-urazy, infekcje ucha
-związki chemiczne
-podeszły wiek

Warto także wspomnieć, że wrodzona głuchota jest powiązana z umaszczeniem czy rozłożeniem pigmentu. Między innymi psy o białym umaszczeniu i niebieskich oczach mogą być głuche.

Warto wspomnieć, że psy o stojących uszach charakteryzują się lepszym lokalizowaniem kierunku dźwięku, gdyż ich małżowina uszna jest ruchoma.

Testy słyszenia najwcześniej przeprowadza się o szczeniąt po ukończeniu 5. tygodnia życia. Samodzielnie także można sprawdzić, czy pies słyszy. Wystarczy stanąć za pupilem i wydać głośniejszy dźwięk, np. klasnąć w ręce. Ważne, by psiak wcześniej nie zauważył obecności badającego.

Zbadajmy słuch naszych pupili. Dbajmy, by nie były narażone na głośne dźwięki o gwałtownie narastającym natężeniu, jak strzały.

Na podstawie: „Tajemnice psiego umysłu” Stanley Coren

14092014192_1

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zmysły psa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Zmysły psa część 2. – słuch

 1. ~Pola pisze:

  Piesek jest naszym najlepszym przyjacielem.Dbajmy o jego zdrowie!

 2. tak, w każdy Sylwestrowy Wieczór mnóstwo psiaków trzęsie się ze strachu.
  Moi znajomi nie mogą z tego powodu wyjść na Sylwestra.
  Ich pies mimo środków na uspokojenie tego wieczoru dosłownie umiera z przerażenia

 3. ~Basia pisze:

  Nasza sunia jest bardzo bojaźliwa. Tak ją ktoś ukształtował w psim dzieciństwie lub takie ma geny, a może była krzywdzona, w końcu wylądowała w schronisku…
  Strach to jej drugie imię, ale kochamy ją bardzo, jest z nami od roku, teraz ma 3 lata, więc jest dorosłym psem i zmiany są trudne. To kochające stworzenie, przemiłe, grzeczne, nie każdy człowiek jest odważny i nie każdy pies musi być odważny. Patrzę na nią teraz, spokojnie śpi przytulona do moich stóp, jest szczęśliwa…………..ja też :-D

  • Jowita P pisze:

   Moja Mulka też jest lękliwa, ale i tak już jest dużo lepiej niż było. Dużo pracy nas to co dzień kosztuje, wyzwań, kombinowania, ale warto. Jednak te braki w socjalizacji w tym najważniejszym okresie trudno potem uzupełnić. A o socjalizacji będę jeszcze pisać więc zapraszam do śledzenia bloga, a w razie problemów pisania. Wchodzę na bieżąco i dodaję wpisy, więc na pewno odpiszę. Pozdrawiam Wasz i psiaka.

 4. ~Agata pisze:

  Hej, mój psiak też jest lękliwy, nie lubi burzy (wyczuje nawet jak do nas nie dojdzie), nie lubi petard, fajerwerków, suszarki, odkurzacza (tutaj mu się nie dziwię :)), radzi sobie jak może, przeważnie chowa się pod stół w pokoju, a w sylwestra jego ulubione miejsce to łazienka. Często też przychodzi do mnie, nie muszę wtedy nawet nic robić (ewentualnie pogłaskać) i po prostu siedzi koło mnie dopóki zagrożenie nie minie. Pozdrawiam :)

  • Jowita P pisze:

   Bardzo dobrze, że ma w Tobie oparcie, pewnie przy Pani czuje się bezpiecznie:)
   Pozdrawiamy również!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>