To ja mam tylne łapy?! O świadomości zadu

Dla nas wydaje się to dziwne i nielogiczne, ale prawdą jest że psy nie są świadome posiadania tylnych łap. Z tego względu nie potrafią chodzić do tyłu, wchodzić tylnymi łapkami na schodki. Jak to zmienić?

Podam kilka ćwiczeń, które sprawią, że pies zda sobie sprawę z posiadania zadu.

I Obracanie się wokół własnej osi
Wystarczy dobrze pokierować zabawką czy smakołykiem przystawionym do nosa psiaka – po okręgu. Do obrotu niezbędne jest użycie tylnych łap.

II Wchodzenie do kartonu, miski
Wprowadzamy smakołykiem. Psiak musi unieść tylne łapy.

III Wskakiwanie np. na krzesło, wchodzenie na coraz mniejsze przedmioty, przeskakiwanie przez przeszkodę, np. ławkę, hula-hop, czołganie się pod ławką.

IV Chodzenie po wąskich obiektach, np. ławkach.

V Przechodzenie przez stopnie płasko położonej drabiny.

VI Targetowanie, czyli dotykanie tylnymi łapkami coraz wyższych rzeczy, np. poduszek, książek. Dochodzimy do tego, że pies wchodzi tylnymi łapkami na ścianę.

VII Chodzenie do tyłu
Najlepiej ćwiczyć w tunelu, który można stworzyć między ustawionymi równolegle krzesłami. Inaczej psiak będzie próbował skręcać zadem.

VIII Obracanie się na misce
Ćwiczenie ważne przy nauce dostawiania. Psiak stoi przednimi łapkami na misce, tylne przemieszcza tak, by wykonywać obroty wokół miski.

IX Przechodzenie tyłem pod nogami stojącego w rozkroku właściciela

X Stawanie na tylnych łapach
Psiak może najpierw wskakiwać przednimi łapkami na nas lub wysokie przedmioty, stopniowo usuwamy przedmiot. Możemy naprowadzać trzymając w górze coś pysznego. Dla wytrwałych: można nauczyć psa chodzenia na tylnych łapach.

Po co takie ćwiczenia?

Zwiększając u psa świadomość własnego ciała, zwiększamy jego bezpieczeństwo. Jest to istotne, jeśli planujemy uprawiać z psem jakikolwiek sport, szczególnie jeśli to będzie agility czy frisbee.

Wymienione ćwiczenia nie należą do prostych, pies nie opanuje ich w kilka sesji. Jednak odpowiednie podejście gwarantuje dobrą zabawę, świetne efekty i ogromną satysfakcję. Polecam też ćwiczenia na piłkach rehabilitacyjnych/gimnastycznych, świetnie poprawiają równowagę.

Na koniec przydatny filmik: 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie, wychowanie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „To ja mam tylne łapy?! O świadomości zadu

  1. ładnie wszystko opisałaś, to wprost skarbnica wiedzy, mam nadzieję że ktoś skorzysta. Mało jednak znam osób które są na takim poziomie wyszkolenia psa aby chcieli uczyć psa ‚świadomości zadu’ – często do tego namawiam ludzi ale czasami trudno ich przekonać że to wartościowe i potrzebne, bo na początku wydaje się że robimy cos bez sensu, a to ma wiele sensu w sobie.

    • Jowita P pisze:

      Skarbnica to może nie, myślę jednak że te ćwiczenia są fajne na początek, a bloga właśnie kieruje do zwykłych posiadaczy psów, którzy lubią pracować ze swoimi psiakami i chcą się rozwijać w tym temacie. Mam nadzieję, że docieram do choć części tych osób. Bardzo dziękuje za regularne odwiedziny, takich czytających cenię najbardziej. Do tego fajnie, jak zostaje jakiś ślad po takim wejściu, lubię poznawać nowe osoby, które też interesują się szkoleniem, dlatego to dla mnie bardzo cenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>