Zmysły psa część 1. – wzrok

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę, że człowiek i pies odbierają świat w odmienny sposób. By lepiej zrozumieć nasze pupile, jak funkcjonują, w jaki sposób się uczą, warto poznać działanie ich zmysłów. Należy przyswoić choć kilka podstawowych informacji i ciekawostek na ten temat.

Psy w odróżnieniu od ludzi zapamiętują dane wydarzenia, sytuacje w postaci obrazów. Jest to logiczne – człowiek zna słowa, więc ubiera wszystko w zdania, a dalej opowiadania. Pies pamięta tylko te wyrazy, których my nauczymy.

Do czego psu potrzebny jest wzrok?
Każdy wie, ze najistotniejszym dla psów zmysłem jest węch. Wzrok służy raczej do potwierdzenia istnienia czegoś, co już zostało znalezione nosem. Oczy pomagają zwierzętom w polowaniu – za pomocą węchu docierają do ofiary, wzrokiem śledzą zdobycz, gdy zaczyna uciekać.

Czy pies widzi inaczej niż człowiek?

Większość ludzi uważa, ze psy widzą świat na szaro.

Jest to jednak tylko mit, powtarzany przez wiele osób. W rzeczywistości psy najlepiej rozpoznają barwy niebieską i żółtą. Pozostałe kolory widzą jako żółtawe, niebieskie, szare lub czarne. Z tego powodu najlepiej obdarowywać pupila zabawkami różnokolorowymi, niebiesko – żółtymi.

Zastanawiamy się także, czy psy potrafią widzieć w mroku.

Faktem jest, że psy widzą w mroku lepiej niż człowiek. Oko jest specjalnie do tego przystosowane, poprzez odpowiednią budowę: większą niż nasza źrenicę, większą soczewkę, większą rogówkę. Posiada więcej pręcików. Dodatkowym elementem jest położona za siatkówką makata.

Ceną za lepsze widzenie w mroku jest jednak gorsza ostrość obrazu.

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek:
-pies ma szersze niż człowiek pole widzenia
-psy także mogą być krótko- lub dalekowidzami
-psy lepiej rozpoznają obiekt, który jest w ruchu, po charakterystycznym sposobie poruszania

Na koniec śmieszne zdjęcie, jak się przyjrzycie, zobaczycie, że Mucha jest bardzo niegrzeczna! Dlaczego? Wytężcie wzrok!

IMG_20150517_122110

Na podstawie: ”Tajemnice psiego umysłu” Stanley Coren

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zmysły psa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>