Ała! Pies gryzie, co robić?!

Gryzienie, podgryzanie – częsty problem, który dotyczy każdego szczeniaka i niejednego dorosłego psa. O ile złapanie przez igiełki szczeniaka czasem można przeboleć, o tyle uszczypnięcie dojrzałego psiaka może pozostawić rany i siniaki. Dlaczego psy lubią podgryzać człowieka i jak tego oduczyć?

Koniecznie poobserwujmy zabawę dwóch psiaków. Zauważymy, że skaczą po sobie i gryzą się. To nie oznacza walki, a właśnie świetną zabawę. Szczeniak nie wie, że z człowiekiem należy bawić się inaczej. Musimy pokazać, że do gryzienia służą różne zabawki, gryzaki. Ręce należy szanować.

GRYZIENIE SZCZENIAKA

Gdy szczeniak chwyci za dłoń, powiedzmy stanowczo NIE i zachęćmy do chwycenia zabawki. Po uchwyceniu zabawki, powiedzmy radośnie DOBRZE i nagrodźmy chwilą przeciągania, szarpania.
Równolegle uczmy szacunku do dłoni, ukrywajmy smakołyki między palcami zaciśniętej pięści, niech psiak je delikatnie wyciąga. Początkowo niech to będzie coś większego, by psiakowi łatwiej było wyciągnąć. Możemy też posmarować dłoń czymś pysznym, pozwolić psu na wylizanie. Naprowadzajmy ręką ze smakiem na różne pozycje, np. siad, leżeć. Niech psiak podąża za dłonią, nie gryząc.
Pamiętajmy – szczeniak ma ogromną potrzebę gryzienia, dostarczajmy różne gryzaki, by psiak nie musiał szukać ich na własną łapę. Gdy maluch zostaje sam, możemy zostawić do gryzienia coś pachnącego właścicielem, np. stare bluzki z poprzewiązywanymi supełkami.

Muszka

GRYZIENIE DOROSŁEGO PSA

Dlaczego dorosły pies podgryza, chwyta za kostki, pośladki, ręce?
Chwytanie za kostki może być związane z instynktem pogoni. Pies łapie uciekające nogi, wystarczy więc zatrzymać się i zaoferować psu inne zajęcie – naprowadzić na pozycje przy nodze i nagrodzić łapaniem zabawki na sznurku lub odesłać na miejsce, po czym nagrodzić.
Chwytanie za pośladki lub inne części ciała, może być formą zaczepki, zachęty do zabawy. Nie pozwalajmy na takie zachowanie, przerywajmy stanowczym NIE. Pamiętajmy jednak, by równolegle zapewnić możliwość rozładowania energii, by psiak nie miał siły na zaczepki.

Jeśli dorosły psiak łapie za ręce, może odczuwać strach, np. przed czesaniem. Pies może też porostu czuć się niekomfortowo. Jeśli zauważymy, ze oprócz gryzienia, pupil odwraca głowę, ziewa, oblizuje się lub wysyła inne sygnały uspokajające, zastanówmy się, co robimy nie tak, przerwijmy czynność.

Gdy chwytanie za ręce występuje podczas zabawy, może być powiązane z podekscytowaniem psa. Przekierujmy wtedy uwagę na zabawkę. Jednocześnie ćwiczmy, np. „wspólne gryzienie” gryzaka, kiedy trzymamy jeden koniec, a drugi pies spokojnie gryzie, uważając na dłoń. Stopniowo skracajmy gryzak, by psiak bardziej musiał się kontrolować. Można też wspólnie nosić zabawkę, którą pupil trzyma w pyszczku a właściciel w dłoni.

PODSUMOWANIE

W internecie można często przeczytać, że gryzienie należy ignorować, odwracać się do psa tyłem. Moim zdaniem nie jest to dobry sposób, bo nie pokazuje psiakowi, że tak nie wolno, nie uczy zachowania zastępczego. Czasem możemy przerwać zabawę, mówiąc KONIEC i zostawiając psiaka, by chwilę ochłonął. Zbyt pobudzony pies nie jest w stanie się uczyć. Jednak starajmy się pokazywać psu, czego od niego oczekujemy, nie frustrujmy, ignorując. Pies nauczony chodzenia przy nodze, np. za smakołykiem, będzie preferował tego typu przemieszczanie się zamiast podgryzania nóg i skakania na właściciela.

Bawmy się z psem, zabawkę możemy zrobić sami, przewiązując sznurem butelkę, którą psinka będzie goniła. Stara koszulka może służyć jako szarpak. Ćwiczmy też, nauczmy podstawowych komend: siad, noga,…. Pies zmęczony nie ma potrzeby zaczepiania, podgryzania. Pamiętajmy o tym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie, wychowanie, Zabawa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>