Ratunku! Pies na mnie skacze

Skakanie – problem większości z nas. Jest to tym bardziej uciążliwe w deszczowy dzień, gdy ładnie ubrani wychodzimy na zewnątrz. Psiak zaczyna skakać, a my denerwujemy się, co dodatkowo pogłębia negatywne zachowanie. Krzyczymy, machamy rękoma, odpychamy psa, przyspieszamy kroku, co oczywiście nie jest właściwe. Co robić, by nie utrwalać złego nawyku?
Ćwiczmy jak najczęściej. Jak ćwiczyć? Jeśli z obcą osobą, gościem:
1. Zapnij psa na smycz, skup psa na sobie, wydaj komendę: siad.
2. Poproś gościa o wejście.
3. Jeśli psiak grzecznie siedzi, gość może go pogłaskać.
4. Jeśli pies skacze, niech gość odejdzie, ty naprowadź psiaka do siadu.
5. Gdy gość przychodzi, a pies biega swobodnie, przywołaj go do siebie, każ usiąść, dopiero gość może się przywitać z psiakiem. Po krótkim przywitaniu, powiedz: koniec i np. odeślij psa na posłanie, dając gryzaka.
To samo ćwicz sam z psem, bez smyczy, lub jeśli pies uciążliwie skacze, ze smyczą, z pomocą drugiej osoby lub po przypięciu smyczy, np. do drzewa.
Pamiętajmy, by każdą aktywność wyraźnie psu zaznaczać, np. wychodzimy do psa mówimy: spacer/ ćwiczenia. Jeśli nie planujemy żadnej aktywności, nie odzywajmy się lub wprowadźmy komendę: brak. Nagrodźmy czasem psa, gdy leży grzecznie na posłaniu. Gdy wychodzimy bez psa, nie zwracajmy na niego uwagi lub zaznaczmy to słowami: pies zostaje. Gdy wracamy, nie witajmy się od razu, szczególnie jeśli pies jest pobudzony, niech pupil spokojnie poczeka, aż ściągniemy buty, dopiero go przywołajmy. Te zachowania zminimalizują pobudzenie.
A co jeśli psiak tak bardzo cieszy się na powrót właściciela, że nie potrafi opanować emocji?
Gdy psina skacze, nie idźmy dalej, stańmy i poczekajmy aż się uspokoi. Nagrodźmy smakolem za cztery łapy na ziemi. Gdy rozbierzemy się, przywitajmy się dłużej z psiakiem. Możemy też bawić się w trakcie przywitania. Pies siedzi, wyciągamy zabawkę, stoimy lub idziemy kawałek, szarpiąc zabawkę, wydajemy komendę: siad i zostań, znowu wołamy psa i bawimy się. Tak dojdziemy do drzwi wejściowych do domu, nie zostając pobrudzeni przez łapki pupila:) Możemy też trzymać w dłoni gryzaka, psiak idzie z nami i jednocześnie gryząc, rozładowuje emocje.
Co jeśli psiak skacze podczas ćwiczeń, zabawy?
Ćwiczenia i zabawa to pobudzające aktywności dla psa. Gdy psinka traci kontrolę, zaczyna skakać, smakołykiem sprowadźmy na ziemię, pozwólmy wyciszyć się, nagrodźmy.
Dla wielu osób takie kontrolowanie się może wydawać się trudne, jednak najgorsze są początki. Ważne, by ułatwiać i umilać życie swoje i kochanego pupila. Pamiętajmy, pies to żywa istota, nie zabawka do przytulania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenie, wychowanie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>